Przejściówka (konwerter) ATmega16/32 na ATmega8
W tym artykule przedstawię prostą w budowie przejściówkę do mikrokontrolerów AVR. Umożliwia ona użycie ATmegi 8 zamiast ATMEGI 16/32. Można jej użyć chociażby do gotowych/ własnych zestawów uruchomieniowych.
Jest to na tyle wygodne, że większość naszych zestawów jest zrobiona na dużym, wielozasobowym AVR, jakim jest ATMEGA 16 lub 32. Nie jeden z naszych projektów, nie potrzebuje aż takiej ilości pamięci, czy chociażby ilości wyprowadzeń. Wtedy zaczyna się używanie masy kabelków, płytek stykowych co utrudnia tylko przejście na ATmege8. Generuje to często wiele niepotrzebnych błędów i stratę czasu.
Rozwiązaniem na to jest właśnie ta przejściówka. Wpina się ona bezpośrednio w podstawkę 40 pinowej ATmegi 16/32. Umożliwiając nie tylko jej zaprogramowanie ale pełną funkcjonalność.
I. Możliwości konwertera:
- Programowanie.
- Wszystkie Piny I/O ATmegi8 są wyprowadzone na podwójne złącza GOLD PIN, na płytce przejściówki.
- PINY rezonatora kwarcowego są połączone (XTAL1, XTAL2)
- Interfejsy sprzętowe są połączone (I²C, RS-232, SPI)
- Zasilanie przetwornika ADC jest połączone za pomocą krótkich ścieżek.
II. Potrzebne elementy:
Lista potrzebnych rzeczy:
- Laminat dwustronny 6 x 4 cm
- Podstawka precyzyjna 28PIN
- Listwa GOLD PIN 1x40 precyzyjna, męska (raster 2,54mm)
- Listwa GOLD PIN 2x40 żeńska (raster 2,54mm)
- Kawałek przewodu w izolacji na zworki
PCB nie wymaga specjalistycznych metod ani dużego doświadczenia, do wykonania. Najprostsza metoda termotransferu za pomocą żelazka w zupełności wystarczy. Ma to jednak ten minus, że płytka wymaga dolutowania dodatkowych 5 kabelków. Wynika to z niedostatecznej ilości miejsca, na wyprowadzenie kilku ścieżek.
Jedynym problemem z produkcją tej płytki drukowanej, jest jej dwustronność. Żeby ułatwić sobie zadanie, obie wydrukowane warstwy TOP i BOTTOM nakładamy na siebie zadrukowaną częścią. Następnie je idealnie dopasowujemy, pomagając sobie źródłem światła, ustawionym za lub pod naszymi kartkami. Gdy wszystko jest już idealnie spasowane, zszywamy rogi kartek za pomocą zszywacza. Potem wsuwamy laminat w naszą kopertę.
IV. Lutowanie:
Lutowanie zaczynamy od połączenia elektrycznego obu warstw, za pomocą cienkich drucików. Miejsca połączeń warstw łatwo zauważyć. Są one zaznaczone na PCB, za pomocą punktów do przewiercenia, które przeszywają ścieżki TOP z BOTTOM. Następnie lutujemy Nasze 5 przewodów, które można odnaleźć w pliku eagle na warstwie UNROUTED. Podstawka precyzyjna na ATmege8 jest wymagana, gdyż można dolutowywać do niej ścieżki z obu warstw naraz, co w niektórych miejscach jest wymagane.
Ja w swoim projekcie zastosowałem zwykłą listwę gold pin, służącą do wtykania w podstawkę na ATmege16/32. Jednak jest to błąd, gdyż jest ona zbyt szeroka i utrudnia to wpinanie konwertera. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest Listwa precyzyjna, która ma cieńsze piny.
Zachęcam do zrobienia swojego własnego konwertera, nie wymaga on dużo pracy, a dzięki niemu zaoszczędzimy wiele nerwów i czasu. Oprócz PCB w werrsji PDF, wstawiam także bezpośrednie pliki robocze Eagla. Więc można modyfikować płytkę według własnych potrzeb. Zachęcam do dzielenia się swoimi modyfikacjami, oraz zadawanie pytań czy to dotyczących samego konwertera, czy jego własnych modyfikacji. Zachęcam także do komentowania i dyskusji, jako że to początki strony, bardzo prosiłbym o uwagi, co Wam się podoba a co nie, bym wiedział, w którą stronę iść oraz co poprawić. Jeśli wam się podobało, będę wdzięczny, jeżeli udostępniajcie to zainteresowanym znajomym. Jeżeli wykonacie podobny projekt, pochwalcie się koniecznie rezultatami. Pozdrawiam i zachęcam do czytania następnych artykułów, nie tylko tych o projektach z elektroniki.
Pobieranie:
2. Schemat ideowy plik PDF
3. Schemat ideowy plik Eagle
4. PCB plik Eagle